Vishay/Sprague 893D225X0025D2TE3
893D225X0025D2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
893D225X0025D2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 2917
Datasheet Download
893D225X0025D2TE3.pdf
Availability of 893D225X0025D2TE3
QUANTITY
893D225X0025D2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 893D225X0025D2TE3
Internal Part NumberEIS-893D225X0025D2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 893D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)893D225X0025D2TE3
Related Links893D225X, 893D225X0025D2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
893D225X0025D2TE3 Details Description
Related parts for 893D225X0025D2TE3
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf