Vishay/Sprague 893D475X0035C2TE3
893D475X0035C2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
893D475X0035C2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2312
Datasheet Download
893D475X0035C2TE3.pdf
Availability of 893D475X0035C2TE3
QUANTITY
893D475X0035C2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 893D475X0035C2TE3
Internal Part NumberEIS-893D475X0035C2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 893D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)893D475X0035C2TE3
Related Links893D475X, 893D475X0035C2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
893D475X0035C2TE3 Details Description
Related parts for 893D475X0035C2TE3
RES SMD 220 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 34W SPOT FLUSH XICATO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
09+09 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf