Vishay/Sprague 893D475X0035D2TE3
893D475X0035D2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
893D475X0035D2TE3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2917
Datasheet Download
893D475X0035D2TE3.pdf
Availability of 893D475X0035D2TE3
QUANTITY
893D475X0035D2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 893D475X0035D2TE3
Internal Part NumberEIS-893D475X0035D2TE3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)893D475X0035D2TE3
Related Links893D475X, 893D475X0035D2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
893D475X0035D2TE3 Details Description
Related parts for 893D475X0035D2TE3
IC OPAMP GP 140KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
GUIDE PIN .100" SHRD datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 21 W/LIP datasheet.pdf
IC RESET TIMER 7.5SEC 6MICROPAK datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf