TT Electronics/BI 89PR50KLF
89PR50KLF picture photo
Mfg. Part Number
89PR50KLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.75W TH
Datasheet Download
89PR50KLF.pdf
Availability of 89PR50KLF
QUANTITY
89PR50KLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 89PR50KLF
Internal Part NumberEIS-89PR50KLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns20
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.750" x 0.190" Face x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)89PR50KLF
Related Links89PR, 89PR50KLF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
89PR50KLF Details Description
Related parts for 89PR50KLF
WIRE WW ETFE 28AWG 150' WHITE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 128KB 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 7.62MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100' datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 20W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 160PO datasheet.pdf
BIT SLOTTED 1MM X 5.5MM 2.76" datasheet.pdf