Vishay Semiconductor/Diodes Division 8EWF12STR
8EWF12STR picture photo
Mfg. Part Number
8EWF12STR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A DPAK
Datasheet Download
8EWF12STR.pdf
Availability of 8EWF12STR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
8EWF12STR Order Process
Ship out your order
Specifications of 8EWF12STR
Internal Part NumberEIS-8EWF12STR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)270ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8EWF12STR
Related Links8EWF, 8EWF12STR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
8EWF12STR Details Description
Related parts for 8EWF12STR
RES 4.64K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
PRO-C TL & DIE SL156 16 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 24-DIP datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT TRIGGER 14-SOIC datasheet.pdf
HANDLAMP DROP-LITE 50' CORDSET datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 20PPM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK CM/VM 20LFCSP datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
TVS DIODE 600W 30V SMB datasheet.pdf