Vishay Semiconductor/Diodes Division 8EWS12STRL
8EWS12STRL picture photo
Mfg. Part Number
8EWS12STRL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A DPAK
Datasheet Download
8EWS12STRL.pdf
Availability of 8EWS12STRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
8EWS12STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 8EWS12STRL
Internal Part NumberEIS-8EWS12STRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 8A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8EWS12STRL
Related Links8EWS1, 8EWS12STRL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
8EWS12STRL Details Description
Related parts for 8EWS12STRL
RES SMD 54.9OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf