3M 8KC3-0726-0250
8KC3-0726-0250 picture photo
Mfg. Part Number
8KC3-0726-0250
Manufacturer
Product Category
Pluggable Cables
Brief Description
CABLE ASSY PCIE X16 250MM TWINAX
Datasheet Download
8KC3-0726-0250.pdf
Availability of 8KC3-0726-0250
QUANTITY
8KC3-0726-0250 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8KC3-0726-0250
Internal Part NumberEIS-8KC3-0726-0250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents3M System Integrator Program Case Study
Product Training ModulesTwin Axial Cable Assembly for PCI Express Extended Card Applications
Featured ProductTwin Axial Cable Assembly
Standard Package50
Category Cable Assemblies
FamilyPluggable Cables
SeriesPCI Express® (PCIe)
Cable ConnectorsPCIe x16
Number of Positions164
Connector TypeReceptacle to Plug
GenderFemale to Male
Fastening Type-
FeaturesExtender
Cable TypeFlat, Twin Axial
UsageInternal
Length0.82' (250mm)
ColorSilver
ShieldingShielded
Wire Gauge30 AWG
Current - Max/Contact-
Frequency - Max-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8KC3-0726-0250
Related Links8KC3-07, 8KC3-0726-0250 Datasheet, 3M Distributor
8KC3-0726-0250 Details Description
Related parts for 8KC3-0726-0250
MOSFET N-CH 600V 1A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 26POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
XPRESS ETH BRIDGE 900MHZ PAIR datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 480MA 195 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
CABLE TIE TENSION datasheet.pdf
TV 6C 6#8(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
22UF 350V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf