Coto Technology 8L21-12-01
8L21-12-01 picture photo
Mfg. Part Number
8L21-12-01
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPST 500MA 12V
Datasheet Download
8L21-12-01.pdf
Availability of 8L21-12-01
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
8L21-12-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8L21-12-01
Internal Part NumberEIS-8L21-12-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
Series8L
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time0.5ms
Release Time1ms
FeaturesDiode
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8L21-12-01
Related Links8L21-, 8L21-12-01 Datasheet, Coto Technology Distributor
8L21-12-01 Details Description
Related parts for 8L21-12-01
FIXED IND 100UH 7A 37 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 165CABGA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP ADPT SZ 16/16S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf