Coto Technology 8L21-12-10
8L21-12-10 picture photo
Mfg. Part Number
8L21-12-10
Brief Description
RELAY REED SPST 500MA 12V
Datasheet Download
8L21-12-10.pdf
Availability of 8L21-12-10
QUANTITY
8L21-12-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8L21-12-10
Internal Part NumberEIS-8L21-12-10
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time0.5ms
Release Time0.5ms
FeaturesElectrostatic Shield
Coil Power-
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8L21-12-10
Related Links8L21-, 8L21-12-10 Datasheet, Coto Technology Distributor
8L21-12-10 Details Description
Related parts for 8L21-12-10
CONN PLUG WATERPROOF 16POS FMALE datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 35VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONV DC-DC PCB +/-5V 3A 30W datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING U-BOLT BRONZE datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
20UF 600V 25.4X98.425 85C AXI datasheet.pdf