Coto Technology 8L21-24-01
8L21-24-01 picture photo
Mfg. Part Number
8L21-24-01
Brief Description
RELAY REED SPST 500MA 24V
Datasheet Download
8L21-24-01.pdf
Availability of 8L21-24-01
QUANTITY
8L21-24-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8L21-24-01
Internal Part NumberEIS-8L21-24-01
Coil TypeNon Latching
Coil Current12mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2 VDC
Operate Time0.5ms
Release Time1ms
FeaturesDiode
Coil Power-
Coil Resistance2 kOhms
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8L21-24-01
Related Links8L21-, 8L21-24-01 Datasheet, Coto Technology Distributor
8L21-24-01 Details Description
Related parts for 8L21-24-01
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 160MA 5.04 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1W 3014 datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/ FLTR 2A M5 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W SMBG datasheet.pdf