Coto Technology 8L41-24-001
8L41-24-001 picture photo
Mfg. Part Number
8L41-24-001
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPDT 250MA 24V
Datasheet Download
8L41-24-001.pdf
Availability of 8L41-24-001
QUANTITY
8L41-24-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8L41-24-001
Internal Part NumberEIS-8L41-24-001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesReed Relays Technical, Appl Into
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
Series8L
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current12mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)250mA
Switching Voltage100VAC, 100VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2 VDC
Operate Time1ms
Release Time1ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance2 kOhms
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8L41-24-001
Related Links8L41-, 8L41-24-001 Datasheet, Coto Technology Distributor
8L41-24-001 Details Description
Related parts for 8L41-24-001
CONN HOUSING 16POS .100" CRIMP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
BAG SHIELDING MVB 6X24 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 26POS datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 24.51MM datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf