Preci-Dip 8MM-11-0006-02-131
8MM-11-0006-02-131 picture photo
Mfg. Part Number
8MM-11-0006-02-131
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING PAD 6POS SNGL SMD
Datasheet Download
8MM-11-0006-02-131.pdf
Availability of 8MM-11-0006-02-131
QUANTITY
8MM-11-0006-02-131 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8MM-11-0006-02-131
Internal Part NumberEIS-8MM-11-0006-02-131
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package330
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series8mm
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts6
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8MM-11-0006-02-131
Related Links8MM-11-00, 8MM-11-0006-02-131 Datasheet, Preci-Dip Distributor
8MM-11-0006-02-131 Details Description
Related parts for 8MM-11-0006-02-131
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm), 0.125" (3.18mm) Crimp datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 2A TO-126 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
DESOLDERING PUMP METAL BODY datasheet.pdf
RES 410 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf