| Internal Part Number | EIS-8N4QV01FG-1105CDI8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Series | FemtoClock® NG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | VCXO | |
| Count | - | |
| Frequency | 110MHz | |
| Voltage - Supply | 2.375 V ~ 2.625 V | |
| Current - Supply | 155mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |