| Internal Part Number | EIS-8N4SV76AC-0141CDI8 | |
| PCN Assembly/Origin | Passivation Thickness 12/Sep/2013 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators | |
| Series | FemtoClock® NG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | VCXO | |
| Count | - | |
| Frequency | 156.25MHz | |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V | |
| Current - Supply | 140mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |