Preci-Dip 8PM-11-0010-02-260191
8PM-11-0010-02-260191 picture photo
Mfg. Part Number
8PM-11-0010-02-260191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 10POS SMT 7MM
Datasheet Download
8PM-11-0010-02-260191.pdf
Availability of 8PM-11-0010-02-260191
QUANTITY
8PM-11-0010-02-260191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8PM-11-0010-02-260191
Internal Part NumberEIS-8PM-11-0010-02-260191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series8PM
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8PM-11-0010-02-260191
Related Links8PM-11-001, 8PM-11-0010-02-260191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
8PM-11-0010-02-260191 Details Description
Related parts for 8PM-11-0010-02-260191
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 81MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
IE-IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/SS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL datasheet.pdf