TXC CORPORATION 8W-16.384MDE-T
8W-16.384MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
8W-16.384MDE-T
Brief Description
OSCILLATOR XO 16.384MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
8W-16.384MDE-T.pdf
Availability of 8W-16.384MDE-T
QUANTITY
8W-16.384MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 8W-16.384MDE-T
Internal Part NumberEIS-8W-16.384MDE-T
FamilyOscillators
Series8W
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16.384MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8W-16.384MDE-T
Related Links8W-16.3, 8W-16.384MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
8W-16.384MDE-T Details Description
Related parts for 8W-16.384MDE-T
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PROCESS MONITORING datasheet.pdf
IC VOICE DAA SYSTEM SIDE 24QFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1300V 1A SMB datasheet.pdf