TXC CORPORATION 8W-48.000MDE-T
8W-48.000MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
8W-48.000MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
8W-48.000MDE-T.pdf
Availability of 8W-48.000MDE-T
QUANTITY
8W-48.000MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 8W-48.000MDE-T
Internal Part NumberEIS-8W-48.000MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series8W
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8W-48.000MDE-T
Related Links8W-48.0, 8W-48.000MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
8W-48.000MDE-T Details Description
Related parts for 8W-48.000MDE-T
IC VOICE REC/PLAY 20SEC 28-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BOX S STEEL 13.78"L X 10.24"W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.27A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf