| Internal Part Number | EIS-9.52MMOD-8.05MMID-25-5590H-05 | |
| Product Training Modules | Thermally Conductive Interface Materials | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | 5590H | |
| Usage | Sheet | |
| Shape | Round | |
| Outline | 9.52mm Dia | |
| Thickness | 0.019" (0.500mm) | |
| Material | Acrylic Elastomer | |
| Adhesive | Tacky - Both Sides | |
| Backing, Carrier | - | |
| Color | Gray | |
| Thermal Resistivity | 0.46°C/W | |
| Thermal Conductivity | 3.0 W/m-K | |