Curtis Instruments 900RB24BN
900RB24BN picture photo
Mfg. Part Number
900RB24BN
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
VOLTMETER 0-24VDC LED PANEL MT
Datasheet Download
900RB24BN.pdf
Availability of 900RB24BN
QUANTITY
900RB24BN Order Process
Ship out your order
Specifications of 900RB24BN
Internal Part NumberEIS-900RB24BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
Series900R
TypeVoltage (Voltmeter)
Measuring Range0 ~ 24VDC
Display TypeLED - Tri-Color Bar Graph
Number Of Characters Per Row10-Segment
Display Characters - Height-
Output Type-
Voltage - Supply24VDC
Panel Cutout DimensionsCircular - 52.00mm Dia
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)900RB24BN
Related Links900R, 900RB24BN Datasheet, Curtis Instruments Distributor
900RB24BN Details Description
Related parts for 900RB24BN
IC PHOTODIODE/AMPLIFIER 8DIP datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
Y9S-04T1B-02A datasheet.pdf
IC TXRX SGL T1/E1 68PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf