Curtis Instruments 900RB24BN
900RB24BN picture photo
Mfg. Part Number
900RB24BN
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
VOLTMETER 0-24VDC LED PANEL MT
Datasheet Download
900RB24BN.pdf
Availability of 900RB24BN
QUANTITY
900RB24BN Order Process
Ship out your order
Specifications of 900RB24BN
Internal Part NumberEIS-900RB24BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
Series900R
TypeVoltage (Voltmeter)
Measuring Range0 ~ 24VDC
Display TypeLED - Tri-Color Bar Graph
Number Of Characters Per Row10-Segment
Display Characters - Height-
Output Type-
Voltage - Supply24VDC
Panel Cutout DimensionsCircular - 52.00mm Dia
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)900RB24BN
Related Links900R, 900RB24BN Datasheet, Curtis Instruments Distributor
900RB24BN Details Description
Related parts for 900RB24BN
RES SMD 680K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POT 470K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1A 1POLE IP65 FRNT datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CA,50,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-0-0440A-2000C-2000C datasheet.pdf
6 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf