Wakefield 901-19-1-23-2-B-0
901-19-1-23-2-B-0 picture photo
Mfg. Part Number
901-19-1-23-2-B-0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 19X19X23MM ELLIPTICAL
Datasheet Download
901-19-1-23-2-B-0.pdf
Availability of 901-19-1-23-2-B-0
QUANTITY
901-19-1-23-2-B-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 901-19-1-23-2-B-0
Internal Part NumberEIS-901-19-1-23-2-B-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Clip Heat Sinks
Featured Product901-910 Series Clip-Chip Heat Sinks
Standard Package90
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series901
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip
ShapeSquare, Fins
Length0.748" (19.00mm)
Width0.748" (19.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.892" (22.65mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.9°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural12°C/W