Amphenol RF 901-9887-RFX
901-9887-RFX picture photo
Mfg. Part Number
901-9887-RFX
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER
Datasheet Download
901-9887-RFX.pdf
Availability of 901-9887-RFX
QUANTITY
901-9887-RFX Order Process
Ship out your order
Specifications of 901-9887-RFX
Internal Part NumberEIS-901-9887-RFX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model901-9887-RFX.igs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Connector StyleSMA
Connector TypeJack, Female Socket
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance50 Ohm
Mounting TypePanel Mount, Square Flange
Cable Group-
Fastening TypeThreaded
Frequency - Max18GHz
FeaturesExtended Insulation
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Center Contact MaterialBeryllium Copper
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating-
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)901-9887-RFX
Related Links901-98, 901-9887-RFX Datasheet, Amphenol RF Distributor
901-9887-RFX Details Description
Related parts for 901-9887-RFX
TRANS PNP 80V 1A MINI PWR datasheet.pdf
VARISTOR 900V 7.5KA DISC 24MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC CONV BUCK DC/DC 0.5A 8SOP-ADV datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W SMBJ datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf