Wakefield 904-27-1-12-2-B-0
904-27-1-12-2-B-0 picture photo
Mfg. Part Number
904-27-1-12-2-B-0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 27X27X12MM ELLIPTICAL
Datasheet Download
904-27-1-12-2-B-0.pdf
Availability of 904-27-1-12-2-B-0
QUANTITY
904-27-1-12-2-B-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 904-27-1-12-2-B-0
Internal Part NumberEIS-904-27-1-12-2-B-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Clip Heat Sinks
Featured Product901-910 Series Clip-Chip Heat Sinks
Standard Package90
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series904
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip
ShapeSquare, Fins
Length1.063" (27.00mm)
Width1.063" (27.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.457" (11.60mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.8°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural11.4°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)904-27-1-12-2-B-0
Related Links904-27-1, 904-27-1-12-2-B-0 Datasheet, Wakefield Distributor
904-27-1-12-2-B-0 Details Description
Related parts for 904-27-1-12-2-B-0
CAP CER 0.1UF 50V X5R 0612 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS 0.156 datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 28-30AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
QUICKON INLINE PLUG 3+PE-POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf