Wakefield 908-35-2-23-2-B-0
908-35-2-23-2-B-0 picture photo
Mfg. Part Number
908-35-2-23-2-B-0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X23MM PIN
Datasheet Download
908-35-2-23-2-B-0.pdf
Availability of 908-35-2-23-2-B-0
QUANTITY
908-35-2-23-2-B-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 908-35-2-23-2-B-0
Internal Part NumberEIS-908-35-2-23-2-B-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Clip Heat Sinks
Featured Product901-910 Series Clip-Chip Heat Sinks
Standard Package90
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series908
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip
ShapeSquare, Pin Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.892" (22.65mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.1°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural8.8°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)908-35-2-23-2-B-0
Related Links908-35-2, 908-35-2-23-2-B-0 Datasheet, Wakefield Distributor
908-35-2-23-2-B-0 Details Description
Related parts for 908-35-2-23-2-B-0
CONN RECEPT 7POS MTA-156 20AWG datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf