Coto Technology 9081C-12-10
9081C-12-10 picture photo
Mfg. Part Number
9081C-12-10
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPDT 400MA 12V
Datasheet Download
9081C-12-10.pdf
Availability of 9081C-12-10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9081C-12-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9081C-12-10
Internal Part NumberEIS-9081C-12-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
Series9000, Spartan
PackagingBulk
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)400mA
Switching Voltage175VAC, 175VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time1ms
Release Time1.5ms
FeaturesMagnetic Shield
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9081C-12-10
Related Links9081C, 9081C-12-10 Datasheet, Coto Technology Distributor
9081C-12-10 Details Description
Related parts for 9081C-12-10
CONN HEADER 4POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 86POS .156 GREEN datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 800A DO200AB datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ANA 0.08A 2.8V 5TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 10% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM FE, TYP A M. GET. SCH datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 50ppm Series 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf