| Internal Part Number | EIS-91036-130LF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Mezzselect Tool - Another Geek Moment | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Design/Specification | Housing Color 20/Sept/2008 | |
| Standard Package | 14 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | Rib-Cage™, MezzSelect™ | |
| Packaging | Tube | |
| Connector Type | Shrouded | |
| Number of Positions | 60 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Height Stacking (Mating) | - | |
| Molding Height Above Board | 0.364" (9.25mm) | |
| Contact Mating Length | 0.130" (3.30mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Contact Finish | Gold or Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Features | Board Guide | |
| Color | Natural | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 91036-130LF | |
| Related Links | 91036, 91036-130LF Datasheet, FFF Distributor | |
 | 108-393K | FIXED IND 39UH 38MA 17 OHM SMD | datasheet.pdf | |