Honeywell Sensing and Productivity Solutions 914CE18-9
914CE18-9 picture photo
Mfg. Part Number
914CE18-9
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW PLNG W/SEAL BOOT SPDT 9' 240V
Datasheet Download
914CE18-9.pdf
Availability of 914CE18-9
QUANTITY
914CE18-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 914CE18-9
Internal Part NumberEIS-914CE18-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
Series914CE
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesCable Length 9'
Operating Force, Torque2300gf
Release Force450gf
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.004" (0.1mm)
Overtravel0.118" (3.0mm)
Operating Position0.980" (24.9mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)914CE18-9
Related Links914C, 914CE18-9 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
914CE18-9 Details Description
Related parts for 914CE18-9
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 5DDPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 91 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 7.2KV P90 3838 datasheet.pdf
RES 16 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-24 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
BLZP 5.00/11/90F SN OR BX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf