FFF 91596-010TRLF
91596-010TRLF picture photo
Mfg. Part Number
91596-010TRLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
91596-010TRLF.pdf
Availability of 91596-010TRLF
QUANTITY
91596-010TRLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 91596-010TRLF
Internal Part NumberEIS-91596-010TRLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationMultiple Devices/Color 18/June/2009
Raw Plastic PCT to PA4T 10/May/2013
PCN Assembly/OriginMinitek 2.00mm 29/Oct/2011
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91596-010TRLF
Related Links91596-, 91596-010TRLF Datasheet, FFF Distributor
91596-010TRLF Details Description
Related parts for 91596-010TRLF
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SCR MED POWER 100V 50A TO-65 datasheet.pdf
TRANSF LINE MATCHING 8W 8 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT PCB GOLD datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 15A datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BCVP-500WF-19 BK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 2008 datasheet.pdf
3300UF 40V 22X30MM 85C 5000H datasheet.pdf
SOT23 MICROPOWER 1.22V VOLTAGE REFERENCE IC datasheet.pdf