FFF 91596-014LF
91596-014LF picture photo
Mfg. Part Number
91596-014LF
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
91596-014LF.pdf
Availability of 91596-014LF
QUANTITY
91596-014LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 91596-014LF
Internal Part NumberEIS-91596-014LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91596-014LF
Related Links91596, 91596-014LF Datasheet, FFF Distributor
91596-014LF Details Description
Related parts for 91596-014LF
CONN JACK TEST HORIZ INSUL datasheet.pdf
IC 4.55V SUPPLY MON SC-70-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR TO226-2 THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 698 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf