FFF 91601-313LF
91601-313LF picture photo
Mfg. Part Number
91601-313LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT 13POS .100 SGL STR SMD
Datasheet Download
91601-313LF.pdf
Availability of 91601-313LF
QUANTITY
91601-313LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 91601-313LF
Internal Part NumberEIS-91601-313LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package17
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Features-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91601-313LF
Related Links91601, 91601-313LF Datasheet, FFF Distributor
91601-313LF Details Description
Related parts for 91601-313LF
SNAP LOCK PIN 0.493" NYLON NRTL datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA B/TYPE datasheet.pdf
IMPACT 4PAIR 85OHM GD RIGHT RAM datasheet.pdf