FFF 91763-012CRLF
91763-012CRLF picture photo
Mfg. Part Number
91763-012CRLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
91763-012CRLF.pdf
Availability of 91763-012CRLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
91763-012CRLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 91763-012CRLF
Internal Part NumberEIS-91763-012CRLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness80µin (2.03µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91763-012CRLF
Related Links91763-, 91763-012CRLF Datasheet, FFF Distributor
91763-012CRLF Details Description
Related parts for 91763-012CRLF
RES SMD 348 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT1061 datasheet.pdf