FFF 91763-012CRLF
91763-012CRLF picture photo
Mfg. Part Number
91763-012CRLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
91763-012CRLF.pdf
Availability of 91763-012CRLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
91763-012CRLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 91763-012CRLF
Internal Part NumberEIS-91763-012CRLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness80µin (2.03µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91763-012CRLF
Related Links91763-, 91763-012CRLF Datasheet, FFF Distributor
91763-012CRLF Details Description
Related parts for 91763-012CRLF
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS FH VERT PCB datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 35A DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 694MA 384 MOHM datasheet.pdf
IC RFID 125KHZ R/W 330PF BUMP datasheet.pdf