FFF 91872-620LF
91872-620LF picture photo
Mfg. Part Number
91872-620LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT 40POS .050" T/H DUAL
Datasheet Download
91872-620LF.pdf
Availability of 91872-620LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
91872-620LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 91872-620LF
Internal Part NumberEIS-91872-620LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationHousing Color 20/Sept/2008
Standard Package21
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesRib-Cage™, MezzSelect™
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.187" (4.75mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
FeaturesBoard Guide
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91872-620LF
Related Links91872, 91872-620LF Datasheet, FFF Distributor
91872-620LF Details Description
Related parts for 91872-620LF
CONN HEADER 20PS.100 DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR 2.54MM 26POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" TH datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 34POS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
VARISTOR 815V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf