Bourns Inc. 91A1A-B24-B23L
91A1A-B24-B23L picture photo
Mfg. Part Number
91A1A-B24-B23L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
91A1A-B24-B23L.pdf
Availability of 91A1A-B24-B23L
QUANTITY
91A1A-B24-B23L Order Process
Ship out your order
Specifications of 91A1A-B24-B23L
Internal Part NumberEIS-91A1A-B24-B23L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series91
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91A1A-B24-B23L
Related Links91A1A-B, 91A1A-B24-B23L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
91A1A-B24-B23L Details Description
Related parts for 91A1A-B24-B23L
C COMPILER FOR MN101C SERIES datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ULTRA-CINCH TIE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 4 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
FILTER RF BALANCE 2.4GHZ ISM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf