| Internal Part Number | EIS-91A1A-B28-A25L | |
| PCN Design/Specification | PBT Resin Jun/2011 | |
| PCN Other | Multiple Changes 01/Dec/2012 | |
| Standard Package | 5 | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Series | 91 | |
| Packaging | Bulk | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 1M | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 300° | |
| Adjustment Type | Side Adjustment | |
| Resistive Material | Cermet | |
| Termination Style | PCB Pins | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 0.875" (22.23mm) | |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) | |