Bourns Inc. 91A1A-G28-B15L
91A1A-G28-B15L picture photo
Mfg. Part Number
91A1A-G28-B15L
Brief Description
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
91A1A-G28-B15L.pdf
Availability of 91A1A-G28-B15L
QUANTITY
91A1A-G28-B15L Order Process
Ship out your order
Specifications of 91A1A-G28-B15L
Internal Part NumberEIS-91A1A-G28-B15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Series91
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91A1A-G28-B15L
Related Links91A1A-G, 91A1A-G28-B15L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
91A1A-G28-B15L Details Description
Related parts for 91A1A-G28-B15L
CONN STRAIN RELIEF JR25 8MM datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 32POS 1.27MM datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 50POS datasheet.pdf
TVS ARRAY ESD 6 INPUT 30V 8-SOIC datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF/IGBT 14A 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR CC2538 datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf