Bourns Inc. 91A1D-B24-B18L
91A1D-B24-B18L picture photo
Mfg. Part Number
91A1D-B24-B18L
Brief Description
POT 50K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
91A1D-B24-B18L.pdf
Availability of 91A1D-B24-B18L
QUANTITY
91A1D-B24-B18L Order Process
Ship out your order
Specifications of 91A1D-B24-B18L
Internal Part NumberEIS-91A1D-B24-B18L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Series91
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91A1D-B24-B18L
Related Links91A1D-B, 91A1D-B24-B18L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
91A1D-B24-B18L Details Description
Related parts for 91A1D-B24-B18L
RES 300 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
IC ADC 24BIT DELTA/SIGMA 16-SSOP datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #10 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG TRPL INV 8XSON8U datasheet.pdf
BOLT HEX 3/8-16 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE SCKT datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf