Honeywell Sensing and Productivity Solutions 91MCE18-P3
91MCE18-P3 picture photo
Mfg. Part Number
91MCE18-P3
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER
Datasheet Download
91MCE18-P3.pdf
Availability of 91MCE18-P3
QUANTITY
91MCE18-P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 91MCE18-P3
Internal Part NumberEIS-91MCE18-P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
Series91MCE
PackagingBulk
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating6A (AC), 550mA (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesCable Length 3m
Operating Force, Torque1122gf
Release Force-
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.125" (3.2mm)
Operating Position-
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91MCE18-P3
Related Links91MCE, 91MCE18-P3 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
91MCE18-P3 Details Description
Related parts for 91MCE18-P3
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLAMP TIE 50LB WR BLK 8.5" datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A PIN PLNGR datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 38PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf