Honeywell Sensing and Productivity Solutions 91MCE18-P3B
91MCE18-P3B picture photo
Mfg. Part Number
91MCE18-P3B
Brief Description
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER
Datasheet Download
91MCE18-P3B.pdf
Availability of 91MCE18-P3B
QUANTITY
91MCE18-P3B Order Process
Ship out your order
Specifications of 91MCE18-P3B
Internal Part NumberEIS-91MCE18-P3B
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating6A (AC), 550mA (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesCable Length 3m
Operating Force, Torque1122gf
Release Force-
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.125" (3.2mm)
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)91MCE18-P3B
Related Links91MCE, 91MCE18-P3B Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
91MCE18-P3B Details Description
Related parts for 91MCE18-P3B
TRANSFORMER ISOLATION DIG/AUDIO datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 650A DO200AB datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
ANT OMNIDIRECT WPA 36" RP SMA M datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf