FFF 92194-220CALF
92194-220CALF picture photo
Mfg. Part Number
92194-220CALF
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
PCMCIA P/D F/G RA
Datasheet Download
92194-220CALF.pdf
Availability of 92194-220CALF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
92194-220CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 92194-220CALF
Internal Part NumberEIS-92194-220CALF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPCMCIA 12/Dec/2013
Standard Package960
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
Series92194
PackagingTray
Card TypePCMCIA - Type I, II, III
Number of Positions136
Connector TypeStacked Connector and Ejector
Insertion, Removal MethodPush In, Push Out
Ejector SideRight
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesCard Guides
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Mounting FeatureStandard
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)92194-220CALF
Related Links92194-, 92194-220CALF Datasheet, FFF Distributor
92194-220CALF Details Description
Related parts for 92194-220CALF
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 2A TO277A datasheet.pdf
RES 681 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 60W datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MKP 6UF 5% 1000VDC DRAWING T5 datasheet.pdf
680UF 200V 35X60MM 105C 5000H datasheet.pdf