3M 924217-24-12-EU
924217-24-12-EU picture photo
Mfg. Part Number
924217-24-12-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 12POS .380"
Datasheet Download
924217-24-12-EU.pdf
Availability of 924217-24-12-EU
QUANTITY
924217-24-12-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 924217-24-12-EU
Internal Part NumberEIS-924217-24-12-EU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions12
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.728" (18.49mm)
Length - Post (Mating)0.238" (6.05mm)
Length - Stack Height0.380" (9.65mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)924217-24-12-EU
Related Links924217-, 924217-24-12-EU Datasheet, 3M Distributor
924217-24-12-EU Details Description
Related parts for 924217-24-12-EU
CONN TERM BLOCK 10KR POT datasheet.pdf
IC 6CH GAMMA CRRCT BUFF 20HTSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 100K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
WRMNT PLUG CONN 60 CONT CLOSED E datasheet.pdf
CABLE TIE WEATHER RESISTANT:NYL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
680UF 250V 35X45MM 105C 10000H datasheet.pdf