3M 924517-28-33-I
924517-28-33-I picture photo
Mfg. Part Number
924517-28-33-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 33POS .100" GOLD
Datasheet Download
924517-28-33-I.pdf
Availability of 924517-28-33-I
QUANTITY
924517-28-33-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 924517-28-33-I
Internal Part NumberEIS-924517-28-33-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)