3M 924717-10-10-I
924717-10-10-I picture photo
Mfg. Part Number
924717-10-10-I
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS .100" GOLD
Datasheet Download
924717-10-10-I.pdf
Availability of 924717-10-10-I
QUANTITY
924717-10-10-I Order Process
Ship out your order
Specifications of 924717-10-10-I
Internal Part NumberEIS-924717-10-10-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series929
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.125" (3.18mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)924717-10-10-I
Related Links924717-, 924717-10-10-I Datasheet, 3M Distributor
924717-10-10-I Details Description
Related parts for 924717-10-10-I
RES 430K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X5R 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
TRIMMER 300 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 120K OHM 16SOIC datasheet.pdf