Honeywell Sensing and Productivity Solutions 924CE16-S12
924CE16-S12 picture photo
Mfg. Part Number
924CE16-S12
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW
Datasheet Download
924CE16-S12.pdf
Availability of 924CE16-S12
QUANTITY
924CE16-S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 924CE16-S12
Internal Part NumberEIS-924CE16-S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
Series924CE
PackagingBulk
CircuitSPDT-BBM
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSide Rotary - No Lever
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesCable Length 12'
Operating Force, Torque800gf
Release Force-
Pretravel30°
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position-
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)924CE16-S12
Related Links924CE, 924CE16-S12 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
924CE16-S12 Details Description
Related parts for 924CE16-S12
CONN SCSI .085" FEMALE RA 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
BARRIER BLOCK datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf