Bourns Inc. 9250-225-RC
9250-225-RC picture photo
Mfg. Part Number
9250-225-RC
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 50MA 33.8 OHM TH
Datasheet Download
9250-225-RC.pdf
Availability of 9250-225-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9250-225-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 9250-225-RC
Internal Part NumberEIS-9250-225-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL9250 Series 31/Dec/2007
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series9250
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation27mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)33.8 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant970kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9250-225-RC
Related Links9250-, 9250-225-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
9250-225-RC Details Description
Related parts for 9250-225-RC
CAP CER 6.3PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH RED datasheet.pdf
RES 508K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 35V 2917 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf