Bourns Inc. 9250-822-RC
9250-822-RC picture photo
Mfg. Part Number
9250-822-RC
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 250MA 1.32 OHM
Datasheet Download
9250-822-RC.pdf
Availability of 9250-822-RC
QUANTITY
9250-822-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 9250-822-RC
Internal Part NumberEIS-9250-822-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL9250 Series 31/Dec/2007
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating250mA
Current - Saturation250mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.32 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9250-822-RC
Related Links9250-, 9250-822-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
9250-822-RC Details Description
Related parts for 9250-822-RC
RES 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf