3M 926101-01-06-EU
926101-01-06-EU picture photo
Mfg. Part Number
926101-01-06-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 6POS .100" GOLD
Datasheet Download
926101-01-06-EU.pdf
Availability of 926101-01-06-EU
QUANTITY
926101-01-06-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 926101-01-06-EU
Internal Part NumberEIS-926101-01-06-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions6
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.350" (34.29mm)
Length - Post (Mating)0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height0.900" (22.86mm)
Length - Tail0.350" (8.89mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926101-01-06-EU
Related Links926101-, 926101-01-06-EU Datasheet, 3M Distributor
926101-01-06-EU Details Description
Related parts for 926101-01-06-EU
IC 3.3/2V DUAL MONITOR 8VSSOP datasheet.pdf
GDT 75V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 500MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BLOWER 120X32MM TACH 12VDC datasheet.pdf