3M 926101-01-20-EU
926101-01-20-EU picture photo
Mfg. Part Number
926101-01-20-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 20POS .100" GOLD
Datasheet Download
926101-01-20-EU.pdf
Availability of 926101-01-20-EU
QUANTITY
926101-01-20-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 926101-01-20-EU
Internal Part NumberEIS-926101-01-20-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.350" (34.29mm)
Length - Post (Mating)0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height0.900" (22.86mm)
Length - Tail0.350" (8.89mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926101-01-20-EU
Related Links926101-, 926101-01-20-EU Datasheet, 3M Distributor
926101-01-20-EU Details Description
Related parts for 926101-01-20-EU
CABLE FLAT FLEX 16POS 1MM 10" datasheet.pdf
IC DIG SIG PROCESSOR 144-BGA datasheet.pdf
MINI JUMP 2POS 200CC datasheet.pdf
IC 3-8LINE DECODER/DEMUX 16-DIP datasheet.pdf
OSC VCXO 107.374182MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 450MA 430 MOHM datasheet.pdf