3M 926101-01-36-EU
926101-01-36-EU picture photo
Mfg. Part Number
926101-01-36-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 36POS .100" GOLD
Datasheet Download
926101-01-36-EU.pdf
Availability of 926101-01-36-EU
QUANTITY
926101-01-36-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 926101-01-36-EU
Internal Part NumberEIS-926101-01-36-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions36
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.350" (34.29mm)
Length - Post (Mating)0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height0.900" (22.86mm)
Length - Tail0.350" (8.89mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926101-01-36-EU
Related Links926101-, 926101-01-36-EU Datasheet, 3M Distributor
926101-01-36-EU Details Description
Related parts for 926101-01-36-EU
MOSFET N-CH 55V 17A DPAK datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST VON VCOM 24-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 322 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf