3M 926121-01-14-EU
926121-01-14-EU picture photo
Mfg. Part Number
926121-01-14-EU
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 14POS .100" GOLD
Datasheet Download
926121-01-14-EU.pdf
Availability of 926121-01-14-EU
QUANTITY
926121-01-14-EU Order Process
Ship out your order
Specifications of 926121-01-14-EU
Internal Part NumberEIS-926121-01-14-EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series929
PackagingBulk
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.845" (21.47mm)
Length - Post (Mating)0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height0.390" (9.90mm)
Length - Tail0.355" (9.02mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)926121-01-14-EU
Related Links926121-, 926121-01-14-EU Datasheet, 3M Distributor
926121-01-14-EU Details Description
Related parts for 926121-01-14-EU
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 480VAC datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.1 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 6POS .100 TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.07V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V SO8FL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf